KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12261032
nr 1226 1032
Henry John Yeend King
(1855-1924), Storbritannien
Oljemålning, ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Susanna Popova med make
Kondition: smärre ramskador
Henry John Yeend King, brittisk målare född 1855, död 1924.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.400 kr
torsdag 18 oktober 2018
kl 18:00:00
100 kr
150 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
200 kr
250 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
1.600 kr
1.700 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
2.200 kr
3.600 kr
3.200 kr
3.400 kr (Budbetjänt)
ledande budet*
18 okt
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren
Läs mer om Stadsbrudskåren
Henry John Yeend King
Läs mer om Henry John Yeend King